DJECA RANE DOBI (od 1 g. do 3 g.)

3

Odgojno-obrazovne skupine djece rane dobi su tri, Zečići, Medeki i Bubamare.

Djeca rane dobi uče fizički se krećući uokolo, kroz socijalne odnose i osjetilima iz iskustva u okruženju – slušanjem, gledanjem, okusom, mirisom i dodirom. Djeca koja su naučila hodati koriste igračke, govor i materijale u igri.

Uloga odraslih u socijalizaciji je presudna. Odnos s odraslima mora biti topao i pozitivan kako bi djetetu pomogao razviti osjećaj povjerenja u svijet i osjećaj sigurnosti. Ti su odnosi presudni za razvoj zdravog samopouzdanja u djeteta. U ovoj dobi već se stječu značajne sposobnosti osamostaljivanja, uključujući i brigu o sebi – higijena, hranjenje i oblačenje. U ovoj se dobi treba pružiti dovoljan broj prilika za samoinicijativno ponavljanje novostečenih umijeća te kako bi iskusili osjećaj samostalnosti i uspjeha. Također su bitne igre oponašanja, skrivanja i imenovanja.

Dvogodišnjaci brzo razvijaju govorne sposobnosti. U ovoj se dobi stječu socijalne sposobnosti, ali u grupi mora biti više jednaki igračaka jer je kod djece rane dobi izražen egocentrizam, te djeca još ne shvaćaju pojam dijeljenja s drugima.

 

 

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

 

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Back to top